Autobus stoi w ulicznym korku, a Ty znudzony przeglądasz sieć w poszukiwaniu ciekawych treści. Wtem – Twoją uwagę przyciąga film na YouTube, więc bez chwili wahania naciskasz przycisk odtwarzania. Uśmiechnięta postać na ekranie z wielkim zapałem o czymś opowiada. Szkoda, że z powodu tej dwudziestoosobowej wycieczki szkolnej niewiele słyszysz. Ale nic to, wchodzisz w ustawienia i uruchamiasz opcję wyświetlania napisów. Z niezachwianą równowagą psychiczną powracasz do oglądania.

A teraz wyobraź sobie, że napisy są niedostępne. W jednej chwili Twoja frustracja wypełnia całą wolną przestrzeń autobusu (i tak nie było jej zbyt dużo), wyłączasz film mamrocząc pod nosem, że autor jest pozbawionym empatii leniwym pierogiem. Jakbyś mógł, to byś wezwał menadżera. Na szczęście w porę przypominasz sobie, że jesteś introwertykiem i że nikogo byś nie wezwał, więc starasz się być ponad to i z pozornym spokojem znów nurkujesz w odmęty „internetów” w poszukiwaniu nowego filmu.

Brak napisów w wideo

I pomyśleć, że ten cały stres ominąłby Cię, gdyby autor dodał napisy do filmu.

Przesada? Możliwe.

Niemniej jednak z dużym prawdopodobieństwem zdarzyła Ci się podobna sytuacja. Zrezygnowałeś wtedy z oglądania, a autor filmu utracił potencjalnego wiernego słuchacza, a może i klienta.

Poza opisaną powyżej, nieco przejaskrawioną historyjką, można wymienić kilka innych sytuacji, kiedy napisy mogą się okazać niezbędnym dodatkiem do filmu lub przynajmniej dużym udogodnieniem.

Dostępność treści dla osób z niepełnosprawnością

Kto i w jakich okolicznościach może być wdzięczny za zapewnienie dostępności treści w postaci zamieszczenia napisów?

Postaw się na miejscu osób niesłyszących i tych z ubytkiem słuchu – napisy gwarantują im bezproblemowy dostęp do treści. Nikt nie lubi czuć się gorszy i pominięty, a ta odrobina wysiłku i empatii na pewno przysporzy Ci nowych, zadowolonych odbiorców.

Skuteczniejszy przekaz treści

Dostępność napisów jest użyteczna także dla osób cierpiących na różnorodne zaburzenia koncentracji uwagi (takie jak ADHD, ADD, DAMP), a także dla tzw. wzrokowców, czyli osób, które wolą przyswajać informacje za pomocą zmysłu wzroku, a nie słuchu.

Zamieść napisy do filmu, a z pewnością poprawisz przekaz treści i zwiększysz szansę na to, że film zapadnie w pamięć Twoich odbiorców, a przekazana wiedza zostanie lepiej i na dłużej przyswojona.

Bariera językowa

Weź pod uwagę osoby z zagranicy, które wykazały zainteresowanie Twoim filmem – przecież chcesz poszerzać krąg swoich odbiorców tak daleko jak to możliwe, prawda? Może nie znają naszego języka zbyt dobrze i napisy byłyby dla nich bardzo pomocne? W końcu polski to trudny język dla wielu narodów.

Niesprzyjające warunki

Każdy użytkownik sieci może mieć ochotę i potrzebę obejrzenia Twoich treści w niekoniecznie do tego sprzyjających warunkach: czasem nie ma ze sobą słuchawek, czasem otoczenie jest gwarne lub głośne, innym razem po prostu nie wypada uruchamiać dźwięku, ale dyskretnie oglądać – już tak. Im więcej dasz dróg do zapoznania się z filmem, tym lepiej dla Ciebie.

I wreszcie, na koniec, bonus dla Ciebie – serwis YouTube docenia zamieszczanie napisów do filmów, dzięki ich obecności poprawiasz pozycje swoich filmów w wyszukiwarce. Jest większa szansa na to, że film zostanie wybrany przez widza i wyświetlony, a Ty – kto wie? Może zdobędziesz nowego odbiorcę?

Napisy można dodawać przy pomocy różnorodnych programów – darmowych i płatnych. Można wprowadzać napisy ręcznie lub skorzystać z narzędzi automatycznych. Jednakże w tym drugim przypadku zawsze należy się zapoznać z wygenerowaną treścią, gdyż automat może mieć kłopoty z nazwami własnymi, nazwiskami i słabo słyszalnymi fragmentami rozmowy – a to może skutkować różnymi nieszczęśliwymi pomyłkami. Możesz dodać napisy w oddzielnym pliku i umożliwić odbiorcom ich uruchamianie na życzenia lub zastosować napisy wtopione w obraz (tzw. hardsub), których wyłączyć nie można. Proces dodawania napisów nie jest trudny, jest jednak dość czasochłonny i wymaga skupienia w celu uniknięcia błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych i merytorycznych, ponadto musimy zsynchronizować wyświetlanie się napisów z czasem (stemple czasowe). Możesz wykonać to zadanie samodzielnie lub zlecić osobie lub firmie, która się w tym specjalizuje.

Potrzebujesz napisów do wideo?

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij tu, by dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu, bądź pierwszy(-sza)!

Scroll to Top