Jak transkrypcja pomoże Ci zwiększyć sprzedaż w 2024 roku?

Powiedzmy sobie szczerze: transkrypcja nie jest sexy. Zapisywanie mowy z nagrania to najbardziej żmudny etap tworzenia contentu wideo. Nawet wsparcie narzędzi AI typu speech-to-text nie sprawia, że staje się bardziej ekscytujące, zwłaszcza, że wyniki pracy tych narzędzi nie są doskonałe i w najlepszym wypadku wymagają drobnej korekty i redakcji. Ale ta nieciekawa praca się opłaca. I to dosłownie. Jak wykorzystać moc transkrypcji w swoim biznesie? Przeczytaj artykuł i poznaj 9 sposobów zastosowania transkrypcji w firmie.

Napisy do wideo na YouTube

Nie od dziś wiadomo, że YouTube to druga po Google największa wyszukiwarka treści. Korzystamy z niej, gdy szukamy treści poradnikowych, inspirujących wywiadów czy rozrywki. Możliwe, że Twoja marka dostarcza odbiorcom wszystkie te typy treści. Dlaczego więc nie wykorzystać w pełni mocy tej platformy? Zadbaj o to, by roboty wyszukiwarek odnalazły Twój content i ustawiły go wysoko w rankingu proponowanych treści. Jak to zrobić? Daj im na tacy informacje na temat zawartości Twojego wideo! Obecnie roboty wyszukiwarek indeksują jedynie treści tekstowe i to na ich podstawie określają wartość filmu dla użytkowników. Niestety sam opis i tytuł to stanowczo za mało, by zadowolić roboty. I tu na pomoc przychodzi transkrypcja, a dokładniej napisy do wideo. Dodaj je w formie pliku srt ze stemplami czasowymi, dzięki temu czemu napisy będą dokładnie zsynchronizowane z obrazem. Pamiętaj, by w Twoim filmie zarówno w nazwie pliku, tytule, opisie i głównej treści (mówionej – tej z nagrania oraz pisanej – tej z transkrypcji) znalazły się te same, wybrane wcześniej słowa i frazy kluczowe.

Lepsza pozycja strony www w wyszukiwarce

Jeśli dodatkowo osadzasz (funkcja embeed) swoje treści wideo na swojej witrynie internetowej, koniecznie pamiętaj o dodaniu transkrypcji pod filmem. Dzięki temu dodatkowo wzmocnisz swoją witrynę o wartościowe treści tekstowe, które mogą pomóc w budowaniu jej pozycji w rankingu Google. To samo dotyczy podcastów! Osadź wszystkie odcinki na stronie i pamiętaj o transkrypcji.

 

Linkujesz ze swojej strony www, kont social media i platform streamingowych do YouTube? Zadbaj również o linki zwrotne – możesz je zamieścić nie tylko w opisie odcinka, ale również w pliku z napisami. Nie zapomnij wspomnieć o stronie www i kontach SoMe podczas nagrywania wideo lub podcastu, by Twoja transkrypcja była spójna z tym co mówisz. Nie oszukujemy ;-).

Cyfrowa dostępność dla wszystkich

Dzięki transkrypcji wideo i podcastu zapewniasz dostęp do swoich treści wszystkim użytkownikom internetu – także osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Daj im szansę poznać siebie i swoją markę, wśród nich mogą być przyszli klienci Twoich usług i potencjalni kupcy produktów. 

 

Na obszarze Polski również dodanie napisów do wideo na YouTube ma znaczenie w przypadku odbiorców nie władających naszym pięknym językiem. Napisy umożliwiają późniejsze uruchomienie funkcji tłumaczenia treści na inne języki obce, co daje szansę zagranicznym widzom na poznanie Twoich treści. Jeśli Twoja marka oferuje produkty sprzedawane za granicę – rozważ dodanie napisów i dotarcie do swoich zagranicznych klientów tym kanałem content marketingu. 

Szybka i łatwa redystrybucja treści

Tworzysz wideo lub nagrywasz materiał w formie podcastu? Wykorzystaj dobrze zasoby, które już masz. Transkrypcja jednego lub serii odcinków może w przyszłości posłużyć jako podkładka do recyklingu lub redystrybucji treści. Na podstawie gotowego zapisu szybko i łatwo przygotujesz m.in. wpis blogowy, ekspercki artykuł sponsorowany, ebook, rozdział kursu, newsletter, treści postów SoMe, scenariusz do rolki (reels, shorts, Tik Tok). Jak wiadomo czas to pieniądz – zaoszczędź go dzięki sprytnej pracy z transkrypcją.

Lepsze doświadczenia użytkownika

Pokaż swoim odbiorcom, że dbasz nie tylko o różne kanały dystrybucji treści, ale też o jej różne formy. Ktoś chce obejrzeć wideo w gwarnej przestrzeni? Proszę bardzo, oto napisy! Ktoś inny nie ma czasu, by wysłuchać pełnego odcinka podcastu? Nic straconego, jest transkrypcja, którą można szybko przeskanować wzrokiem. Dobre skojarzenia z marką mogą zaowocować szybszym podjęciem decyzji zakupowej i w konsekwencji wygenerować większy dochód ze sprzedaży.

 

Nagrywasz rozmowy z infolinii lub działu obsługi klienta? Dzięki transkrypcji łatwo zidentyfikujesz powtarzające się pytania i niejasności klientów. Wykorzystaj te dane i udoskonal ścieżkę zakupową klientów, buduj zaufanie do marki, popraw doświadczenia użytkownika tworząc na stronie sekcję FAQ, która faktycznie odpowiada na obawy i obiekcje Twoich potencjalnych klientów. 

Wczesne rozpoznawanie trendów

Masz dostęp do nagrań z procesu sprzedaży? Dzięki transkrypcji łatwiej dokonasz analizy  dotyczącej nadchodzących trendów i aktualnych potrzeb dynamicznego rynku. Wykorzystaj te dane w planowaniu działań i komunikacji real time marketing. Bądź pierwszym, który szybko rozpoznał trend i odpowiednio zmodyfikował swoje działania, by zwiększyć swoją sprzedaż.

Dzielenie się wiedzą

Dysponujesz nagraniem webinaru, którym chciałbyś się podzielić z zespołem? Świetnie! Obawiasz się, że nikt go nie obejrzy, bo jest za długi, a w ogóle to nie masz jak go udostępnić? Zrób transkrypcję temu prostemu zabiegowi Twoi koledzy i koleżanki zyskają nie tylko wiedzę z nagrania, ale i zaoszczędzą czas – przeskanowanie tekstu wzrokiem zajmie im zdecydowanie mniej czasu niż obejrzenie długiego nagrania wideo, w dodatku nie będzie wymagało żadnych specjalnych warunków otoczenia.

Sprawny onboarding

Powszechnie wiadomo, że dobry przykład wyraża więcej niż tysiąc słów. Skróć czas szkolenia i onboardingu nowego pracownika dostarczając mu tekstowy zapis najskuteczniejszych rozmów z klientami. Skrypty idealnych rozmów zrealizowanych w działach handlowych, customer service czy reklamacji mogą okazać się niezastąpionym wsparciem dla nowych pracowników, posłużyć za przykład na kursach doszkalających. Mogą także okazać się przydatne podczas okresowej oceny pracownika lub być podstawą do przyznania premii czy nagrody za świetne wyniki w pracy.

Prace administracyjne i archiwizacja

Transkrypcja wykorzystywana jest coraz częściej w wielu przypadkach – istota komunikacji na poziomie zespołu i w kontaktów biznesowych jest obecnie w dużej mierze oparta o formy audio i wideo. W natłoku zadań często mamy potrzebę powrócić do pomysłów czy ustaleń i wtedy zdecydowanie łatwiej jest to zrobić przy pomocy dobrze spisanego tekstu niż przeszukiwania ścieżki audio czy wideo.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach zarówno małe marki jak i wielkie organizacje korzystają z transkrypcji  i napisów do wideo. Firmy poprawiają swoją widoczność w sieci oraz konwersję wykorzystując marketing treści wideo. Coraz większą popularność zyskują na całym świecie podcasty publikowane na licznych platformach streamingowych. Transkrypcja nagrania umożliwia nie tylko zdobycie lepszej pozycji w rankingu wyszukiwania Google i YouTube, odtworzenie treści w dowolnych warunkach otoczenia czy przetłumaczenie treści na inne języki i dialekty.


Transkrypcja odgrywa również bardzo ważną rolę w codziennej pracy zespołów handlowych, w codziennej pracy managera czy kierownika działu HR. Dzięki niej łatwiej dokumentować niektóre prace, tworzyć raporty, podsumowania czy archiwizować dokumenty.

 

Jak widzisz transkrypcja to wyjątkowo ważny element pracy zespołowej, sprzedaży i content marketingu w wielu zespołach i organizacjach. Czy korzystasz z transkrypcji i napisów do wideo w swojej firmie?

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij tu, by dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu, bądź pierwszy(-sza)!

Scroll to Top